KSI¡¯Ê CYBERII

Herb Ksiêcia Cyberii

 

Mario Riina Nati

 

PA£AC KSI¡¯ÊCY AURUS

SIEDZIBA KSIÊCIA CYBERII

TRIA IUNCTA IN UNO

Trzy z³±czone w jednym

Polityka i system partyjny w Królestwie Surmeñskim

Timoteos Stefanosigos
Polityka i system partyjny
w Królestwie Surmeñskim
Kaharonea – marzec 2011 – wyd. 2

Wprowadzenie
Polityka zawsze by³a najwa¿niejszym aspektem Surmenii, wokó³ którego toczy³a siê wiêkszo¶æ aktywno¶ci. Dopiero z nastaniem hellenizacji ciê¿ar zacz±³ siê przesuwaæ w kierunku kultury i innych aspektów. Mimo to polityka nadal zachowuje centraln± pozycjê w ¶wiadomo¶ci Surmeñczyków, chocia¿ liczba dyskusji politycznych poza salami parlamentu znacz±co spad³a.

Du¿e zmiany mo¿na zaobserwowaæ na gruncie systemu partyjnego – podczas gdy pocz±tkowo partie mia³y charakter w±skich, efemerycznych tworów, a polityka toczy³a siê bardziej poprzez osoby, ni¿ ugrupowania, to od pocz±tku 2009 roku mo¿na zaobserwowaæ stopniow± stabilizacjê systemu partyjnego.

Partie i ugrupowania
Historycznie najstarsz± parti± w Surmenii by³a Unia Prawicy – za³o¿ona przez Pavla Bia³owicza, pierwszego prezydenta i za³o¿yciela pañstwa. Zosta³a ona rozwi±zana w momencie przekszta³cenia Surmenii w Królestwo.

W pó¼niejszym okresie funkcjonowa³o wiele partii, reprezentuj±cych wiêkszo¶æ odcieni sceny politycznych – od wspomnianej Unii Prawicy, przez konserwatywn± Partiê Ko¶cio³a Surmeñskiego, technokratyczne Nowe Ugrupowanie Surmeñskie, centrowy Demokratyczny Front Surmenii, centrolewicow± Partiê Socjaldemokratyczn±, lewicow± Surmeñsk± Partiê Socjalistyczn±, a¿ po skrajn± Socjal-Demokratyczn± Partiê Robotnicz± Surmenii .

Z tej grupy wyró¿nia³ siê zdecydowanie Demokratyczny Front Surmenii – jako partia stosunkowo stabilna <istnia³a od maja 2006> i wp³ywowa <zapocz±tkowa³a m.in. Niebiesk± Rewolucjê, czyli spo³eczny protest przeciwko marazmowi> – za³o¿ony przez Tomasza 'DrabikPany' de Zepp. Swoje dzia³anie zakoñczy³ na prze³omie 2008-2009, po upadku rz±du Tomasza de Zepp w grudniu 2008, na wskutego jego stopniowego wycofywania siê z aktywno¶ci w Surmenii.

Ciekawa by³a równie¿ krótko istniej±ca, ale bardzo aktywnie dzia³aj±ca Socjal-Demokratyczna Partia Robotnicza Surmenii – pocz±tkowo powsta³a <w styczniu 2008> jako Surmeñska Partia Robotnicza <pracuj±cych> w Genosse-Wanda-Stadt <Wandystan> i mia³a drog± rewolucji obaliæ monarchiê w Surmenii. W marcu tego samego roku zosta³a ponownie za³o¿ona ju¿ pod ostateczn± nazw± w samej Surmenii. Jej jedyny cz³onek – Jean Paul-Sartre <wcze¶niej znany jako Fernando Sacamules> ju¿ w czerwcu z jej ramienia dosta³ siê do Senatu oraz obj±³ funkcjê Ministra Wojny. Partia funkcjonowa³a do sierpnia, w miêdzyczasie dzia³a³ m.in. organ prasowy partii – Czerwona Surmenia, publikowane by³y liczne plakaty i film wyborczy.  Partia upad³a wraz z odej¶ciem jej jedynego cz³onka i lidera z Surmenii.

Obecny system polityczny ukszta³towa³ siê w pierwszej po³owie 2009 roku – 23 marca 2009 powsta³a Surmeñska Partia Rojalistyczno-Katolicka, za³o¿ona przez Victorjosa Paulosigosa. Wg statutu jej g³ównym politycznym celem jest podtrzymywanie tradycji rojalistycznej, która jest nieroz³±czn± czê¶ci± Królestwa Surmeñskiego . Po powstaniu skupi³a trzech cz³onków – poza za³o¿ycielem, do³±czyli do niej Marcos Victorjosigos oraz Gratjanos Hristogoforos. Partia szybko dorobi³a siê skrótowej nazwy Iskry – od stosowanego przez cz³onków skrótu SPaRK, co po angielsku oznacza iskrê.

Niejako w odpowiedzi powsta³a Demokratyczna Partia Pracy – 10 kwietnia zosta³a na wniosek Timoteosa Stefanosigosa zarejestrowana przez S±d Najwy¿szy. Jej cele nie zosta³y jednak jasno sformu³owane – nie pojawi³y siê w Statucie, a zapowiedziana Deklaracja Programowa nigdy nie zosta³a przedstawiona. Dzia³ania i deklaracje cz³onków partii nie pozostawia³y jednak w±tpliwo¶ci – partia d±¿y³a do przekszta³cenia ustroju z monarchii na demokracjê, hellenizacji pañstwa, a tak¿e do laicyzacji pañstwa i ¿ycia publicznego. Na pocz±tku maja do partii wst±pi³ Aleksandros Patrikjosigos, a sympatykiem zosta³ Sasha von Voo <znany obecnie jako Aleksandros apo Wu>.

Pierwsze wybory <X kadencja> po powstaniu partii wygra³y Iskry – g³ównie wskutek przewagi liczebnej cz³onków, którzy stanowili wiêkszo¶æ aktywnych obywateli. W kolejnych wyborach przewagê zdoby³a Demokratyczna Partia Pracy – g³ównie z powodu odej¶cia Gratjanosa Hristogoforosa. W nastêpnych wyborach dosz³o do remisu – czterech kandydatów zyska³o po dwa g³osy. Ostatecznie, aby unikn±æ klinczu, Aleksandros Patrikjosigos zrezygnowa³ z objêcia mandatu a w³adza ponownie przesz³a do Rojalistów. Kolejne wybory to zwyciêstwo DPP. Jak widaæ, kolejne cztery kadencje to wymiana w³adzy – choæ mimo zmieniaj±cych siê Archontów, w samym rz±dzie zasiada³a ca³y czas koalicja miêdzy DPP i SPaRK.

W miêdzyczasie powsta³a kolejne ugrupowanie, które zak³óci³o formowanie siê systemu dwupartyjnego – Partia Kobiet Niezale¿nych, za³o¿ona w styczniu 2010 przez Chartynê Papandreu. Pocz±tkowo sytuowa³a siê pomiêdzy dwoma pozosta³ymi partiami, z czasem odchyla³a siê co raz bardziej na lewo <m.in. odej¶cie od postulatu monarchii elekcyjnej na rzecz republiki>. G³ówne postulaty to „derotryzacja” <ograniczenie mo¿liwo¶ci sprawowania funkcji publicznych przez podwójnych obywateli – cz³onkowie SPaRK w wiêkszo¶ci posiadali obywatelstwo rotryjskie>, feminizacja kraju oraz wyst±pienie z OPM.  Ostatecznie, gdy Chartyna Papandreu dosta³a siê do Eklezji <XIV kadencji>, jej projekty mia³y jednak charakter wy³±cznie happeningowy <m.in. ustanowienie orderu ró¿owego króliczka czy obowi±zkowych ró¿owych strojów dla urzêdników>. W kolejnych wyborach PKN nie wystawia³a swojej listy.

Jednym z najnowszych ugrupowañ – i jak siê zdaje, ma³o ¿ywotnym – jest zarejestrowany 9 pa¼dziernika 2010 Pansurmeñski Ruch Socjalistyczny, za³o¿ony przez Jeoriosa Griwasa, który postuluje wprowadzenie liberalizmu socjalnego i pañstwo opiekuñcze, przy jednoczesnym wprowadzeniu demokracji bezpo¶redniej i przemianowiania Królestwa Surmeñskiego na Pañstwo Wolnych Ludzi Surmenii. Mimo pocz±tkowych deklaracji, partia nie wystawi³a swoich kandydatów w ostatnich wyborach – co wraz z brakiem aktywno¶ci za³o¿yciela <i jedynego cz³onka> zwiastuje raczej rych³y upadek tej partii. Powrót Jeoriosa Griwasa do aktywno¶ci w marcu 2011 nie wi±za³ siê z reaktywacj± partii – wysuniêcie przez niego postulatu ustanowienia monarchii elekcyjnej wskazywa³oby raczej na oddalenie siê od pierwotnych, socjalistycznych przekonañ.

Specyfika i najwazniej wydarzenia surmeñskiej polityki

Faktyczne funkcjonowanie systemu partyjnego i „wielkiej polityki” mo¿na datowaæ na pierwsz± po³owê 2009 roku, kiedy powsta³y dwie obecnie rz±dz±ce partie. Mo¿na uznaæ, ¿e jest to okres kszta³towania siê systemu dwupartyjnego, który jak dot±d tylko raz zosta³ prze³amany <w XIV kadencji>. O ile SPaRK gromadzi³ osoby o do¶æ podobnym, skrajnie konserwatywnym i monarchistycznym podej¶ciu, to Demokratyczna Partia Pracy d±¿y³a do przekszta³cenia siê w partiê o swobodnym charakterze, która mog³aby ³±czyæ tak socjalistyczn± lewicê, jak i centrowych libera³ów. Ciekawostk±, ¿e podzia³ ten jest bardzo podobny do tego jaki wystêpowa³ od XVIII wieku w historii przedinternetowej Surmenii, kiedy dwa obozy – „czerwonych” republikanów oraz „niebieskich” monarchistów - rywalizowa³y o w³adzê. Oczywi¶cie wspó³czesny uk³ad wykszta³ci³ siê naturalnie, nie wskutek planowego „na¶ladownictwa” historii.

Warto równie¿ zauwa¿yæ, ¿e niemal wszystkie rz±dy <wyj±tkiem by³ tu rz±d Timoteosa Stefanosigosa z poprzedniej, XV kadencji, który pocz±tkowo sk³ada³ siê wy³±cznie z Archonta i JKM Paulosa Petrosigosa, ale do którego w pó¼niejszym terminie dokoptowano Victorjosa Paulosigosa> od tamtego czasu mia³y charakter koalicyjny miêdzy dwoma najwiêkszymi ugrupowaniami. Po czê¶ci wynika to z konieczno¶ci jak± jest ma³a liczba obywateli – a co za tym idzie krótka ³awka potencjalnych urzêdników – ale równie¿ z chêci wspó³pracy – bowiem obie strony mia³y mo¿liwo¶æ sprawowania samodzielnych rz±dów, z których nie skorzysta³y. Byæ mo¿e dlatego do tej pory, zapowiadana od dawna reforma ustrojowa i zniesienie monarchii jeszcze nie nast±pi³y, mimo kolejnej ju¿ kadencji, w której wiêkszo¶æ maj± demokraci.

Jasno ujawnia siê tak¿e tendencja, w której Demokratyczna Partia Pracy stopniowo dominuje surmeñsk± politykê. Stopniowy upadek SPaRK, spowodowany przez odchodzenie jej cz³onków i sympatyków z Surmenii, doprowadzi³ do stanu, kiedy sta³a siê ona parti± de facto jednoosobow±. Jednocze¶nie Demokraci licz± obecnie 3 cz³onków oraz jednego sympatyka. Nic wiêc dziwnego, ¿e partia ta od XIII kadencji bez przerwy obsadza stanowisko Archonta, a w XV kadencji ca³kowicie zdominowa³a Eklezjê, wprowadzaj±c dwóch w³asnych kandydatów, a tak¿e sympatyka startuj±cego jako niezale¿ny.

Podczas Kongresu, odbywaj±cego siê od koñca listopada 2010 r. do pocz±tku stycznia 2011 r., DPP przesz³o znaczn± reformê – zmieniono statut, uchwalono oficjalne symbole i przemianowano j± na Partiê Demokratyczn±. Mimo ustanowienia wewnêtrznego systemu podzia³u na frakcje, wkrótce potem dosz³o do wewnêtrznego kryzysu i roz³amu – jeden z cz³onków, Aleksandros Patrikjosigos zdecydowa³ siê na wyst±pienie z Partii Demokratycznej i utworzenie nowego ugrupowania – Partiê Prawa. Ugrupowanie to sytuowa³o siê na prawo od Partii Demokratycznej, jednak z racji niskiej aktywno¶ci za³o¿yciela nie podjê³o jak dot±d szerszej dzia³alno¶ci.
Aneks nr 1 – Wybory do Senatu/Eklezji od pocz±tku 2009 r.

Senat X Kadencji – od 19 kwietnia do 19 lipca 2009 r.
Nie odby³y siê wybory, ze wzglêdu na wp³yniêcie jedynie 3 kandydatur. Mandaty objêli: Victorjos de Zepp <SPaRK>, Marco de Zepp <SPaRK> i Timoteos Stefanosigos <DPP>.  

Senat XI Kadencji – od 19 lipca do 23 listopada 2009 r.
Nie odby³y siê wybory, ze wzglêdu na wp³yniêcie jedynie 3 kandydatur. Mandaty objêli:
Markos Paulos Viktorjosigos de Zepp <SPaRK>, Aleksandros Patrikjosigos <DPP>, Timoteos Stefanosigos <DPP>.

Eklezja XII Kadencji – od 23 listopada 2009 r. do 23 lutego 2010 r.
W wyborach startowa³o czterech kandydatów, g³osowa³o 8 obywateli na 10 uprawnionych <100% frekwencja>.
a> Aleksandros Patrikjosigos <DPP> - 25% <2 G³osy>
b> Hadrian I <SPaRK> - 25% <2 G³osy>
c> Timoteos Stefanosigos <DPP> - 25% <2 G³osy>
d> Victorjos Paulosigos de Zepp <SPaRK> - 25% <2 G³osy>
Wyniki ustali³y siê wskutek rezygnacji Aleksandrosa Patrikjosigosa z ubiegania siê o mandat.

Eklezja XIII Kadencji – od 23 lutego do 23 maja 2010  r.
W wyborach startowa³o czterech kandydatów, g³osowa³o 9 obywateli na 9 uprawnionych <100% frekwencja>.
a> Chartyna Papandreu <PKN> - 13% <1 G³os>
b> Timoteos Stefanosigos <DPP> - 29% <2 G³osy>
c> Aleksandros Patrikjosigos <DPP> - 29% <2 G³osy>
d> Victorjos Paulosigos de Zepp <SPaRK> - 0% <0 G³osów>
e> Marcos Victorjosigos de Zepp <SPaRK> - 29% <2 G³osy>

Eklezja XIV Kadencji – od 23 maja do 24 sierpnia 2010 r.
W wyborach startowa³o czterech kandydatów, g³osowa³o 7 obywateli na 7 uprawnionych <100% frekwencja>. Wybory odbywa³y siê po zmianie ordynacji wyborczej, która przyznawa³a ka¿demu obywatelowi 3 g³osy.
a> Chartyna Papandreu <PKN> - 5 g³osów <23,8%>
b> Timoteos Stefanosigos <DPP> - 6 g³osów <28,6%>
c> Marcos Paulos Victorjosigos de Zepp <SPaRK> - 3 g³osy <14,3%>
d> Victorjos Paulosigos de Zepp - 5 g³osów  <SPaRK> <23,8%>
2. Nie oddano na ¿adnego kandydata: 2 g³osy <9,5%>

Eklezja XV Kadencji – od 24 sierpnia do 24 listopada 2010  r.
W wyborach startowa³o czterech kandydatów, g³osowa³o 6 obywateli na 7 uprawnionych <86% frekwencja>.
a> Aleksandros apo Vu <niezale¿ny> - 4 g³osów <22,2%>
b> Victorjos Paulosigos de Zepp <SPaRK> - 3 g³osów <16,7%>
c> Timoteos Stefanosigos - 4 g³osy <DPP> <22,2%>
d> Sylvana Koppa - 4 g³osów <DPP> <22,2%>
2. Nie oddano na ¿adnego kandydata: 3 g³osy <16,7%>
W trakcie tej kadencji, 26 pa¼dziernika stwierdzono wyga¶niêcie mandatu p. Sylvany Koppa, który to mandat obj±³ po niej Victorjos Paulosigos de Zepp <SPaRK>.

Eklezja XVI Kadencji – od 24 listopada do …
Nie odby³y siê wybory, ze wzglêdu na wp³yniêcie jedynie 3 kandydatur. Mandaty objêli: Victorjos de Zepp <SPaRK>, Aleksandros Patrikjosigos <DPP/PD, potem PP> i Timoteos Stefanosigos <DPP/PD>.